Kungsgatan 12, Göteborg Öppet Måndag-Lördag Tel 031 - 711 66 00
Nyhetsbrev Januari 2005 - Vi har blivit fyra kiropraktorer
Sedan augusti 2004 har vi blivit fyra kiropraktorer på KiropraktorCentrum. Förutom Patrich Wennergren och Oddny Oskarsdottir, som tillsammans grundade KiropraktorCentrum 1995, arbetar även Terese Mellström och Ulrika Bergman som kiropraktorer på kliniken.
Fyra kiropraktorer - en filosofi
Även om vi alla fyra kiropraktorer har en universitetsutbildning från England på
Anglo-European College of Chiropractic (AECC) så behandlar vi patienter något olika. Att förbättra patientens hälsa och välmående är vårt gemensamma mål. För att komma fram till detta mål kan man använda olika vägar. Vår behandling leder alltid till förbättrad funktion av ryggens leder och muskler - vilket ofta visar sig i en bättre funktion av nervsystemet som utgår från ryggraden. Detta märker man genom allmänt förbättrad hälsa och ökat välbefinnande.
Patrich Wennergren
Patrich Wennergren är uppvuxen i Göteborg och har heltidsstuderat åtta år i USA och fyra år i England. Han tog examen på Anglo-European College of Chiropractic (AECC) 1993. Efter AT-tjänstgöring på Ryggkliniken vid Linköpings Universitetssjukhus arbetade han som legitimerad kiropraktor i Norrköping. Sedan 1995 har Patrich varit verksam som kiropraktor i egen klinik i Göteborg.
Med en vidareutbildning i Applied Kinesiology är han en av åttio i hela världen med denna examen varav fyrtio är aktiva. Patrich är utbildningsansvarig i Skandinavien inom denna kiropraktorteknik. Genom att delta på konferenser i hela världen är han i ständig förkovran och alltid uppdaterad vad gäller senaste rönen inom hans specialitet - med hela människan i centrum. Professionalism och seriositet står alltid högst i hans yrkesverksamhet.
Oddny Oskarsdottir
Oddny tog examen på Anglo-European College of Chiropractic (AECC) 1990 och arbetade därefter i två år som kiropraktor i Coventry och Nuneton i England. Efter AT-tjänstgöring på Ryggkliniken vid Linköpings Universitetssjukhus, arbetade hon som legitimerad kiropraktor i Norrköping och Kungälv.
Sedan 1995 har Oddny varit verksam som kiropraktor i egen klinik, KiropraktorCentrum i centrala Göteborg. Genom att delta på konferenser och kurser i hela världen har Oddny vidareutbildat sig inom kraniosakralteknik och Applied Kinesiology.
Terese Mellström
Terese Mellström är uppvuxen i Kungsbacka. Hon tog examen på Anglo-European College of Chiropractic (AECC) 2000. Efter AT-tjänstgöring har hon arbetat på en kiropraktorklinik strax utanför London i ett år. Hon är nu verksam som legitimerad kiropraktor på KiropraktorCentrum sedan drygt tre år tillbaka. Terese har under denna tid byggt upp ett stort klientel, där hon undersöker och behandlar patienter med olika funktionsstörningar från muskler och leder.
Ulrika Bergman
Ulrika Bergman är uppvuxen i Jönköping och Växjö. Hon tog examen på Anglo-European College of Chiropractic (AECC) 2004. Hon är ny på KiropraktorCentrum, första tiden där varvas med AT-tjänstgöring på Sahlgrenska sjukhuset. Efter detta kommer hon att erhålla sin legitimation från Socialstyrelsen.
Ulrika är som nyutexaminerad kiropraktor väl förberedd efter fem års studier där sista året innebär praktik
på skolans klinik med behandling av patienter. Där har hon börjat arbeta med rehabilitering av patienter
med bl.a. pisksnärtskador och ländryggsbesvär. Hon har även vidareutbildat sig inom området som innefattar
bl.a. pediatrik och behandling av gravida kvinnor.
Välkommen att beställa tid hos någon av oss fyra kiropraktorer på KiropraktorCentrum.